close
تبلیغات در اینترنت
بولد نیوز - 22

کشت برنج در حوزه آب‌ریز بختگان همچنان ادامه دارد

کشت برنج در حوزه آب‌ریز بختگان همچنان ادامه دارد

 

بختگان

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: همچنان شاهد هستیم که کماکان در برنامه‌های توسعه، برنامه‌ریزی‌ها براساس توسعه بخش کشاورزی شکل می‌گیرد و کشت برنج در حوزه آبریز بختگان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان فارس، حمزه ولوی در کارگاه یکروزه تحلیل ذیربطان تالاب بختگان که در راستای تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب بختگان برگزار شد، گفت: با توجه به بروز پدیده خشکسالی در کشور منابع ارزشمند آبی محدود شده و اگر این روند ادامه یابد، شاهد بحران و وضعیتی غیر قابل جبران خواهیم بود.

وی به برداشت بی‌رویه از آبهای زیرزمینی، حفر چاه‌های غیر مجاز و فقدان مدیریت صحیح منابع آبی به عنوان عوامل تاثیرگذار بر این بحران اشاره و اضافه کرد: امروز دیگر زمان آگاهی و مشارکت متخصصان، مسئولان، کشاورزان و همه مردم برای جبران این وضعیت فرا رسیده است.

ولوی ادامه داد: در استانی مثل فارس که در بیست سال گذشته محور اصلی توسعه کشاورزی بوده و داعیه مقام اول در تولید محصولات کشاورزی را دارد و معیشت مردم بر این اساس شکل گرفته، نمی‌توان به سادگی جبران خسارت و تغییرات را ایجاد کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: متاسفانه شاهدیم که با وجود آگاه شدن مسئولان و کشاورزان از وضعیت اسفبار محدود شدن منابع آبی، همچنان برداشت‌ها ادامه دارد، در حالی که همه پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که با این رویه تا 5 سال آینده همه منابع آبی را از دست خواهیم داد .همچنان شاهدیم که کماکان در برنامه‌های توسعه، برنامه‌ریزی‌ها بر اساس توسعه بخش کشاورزی شکل می‌گیرد و کشت برنج  در حوزه بختگان  ادامه دارد.

وی با بیان این مطلب که ارتزاق مردم از طریق کشاورزی در معرض خطر جدی قرار دارد، گفت: در این شرایط کشاورزی به هیچ عنوان قابل دوام نیست.

ولوی به ساخت و ساز غیر اصولی سدها هم اشاره و ضمن ارائه گزارشی از روند تشکیل  و اجرای برنامه مدیریت یکپارچه تالاب بختگان، گفت: این طرح از زمان سفر معاون رئیس جمهور و بازدید ایشان از تالاب‌های استان در سال 93 مطرح شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس گفت: 10 درصد اعتبار این طرح در سال 94 تخصیص داده شد که با این اعتبار دو برنامه شامل سند برنامه مدیریت و جمع آوری اطلاعات پایه حوزه آبریز بختگان، پیگیری شد و امید است که با مشارکت آگاهانه همه مسئولان، جوامع محلی و ذینفعان شاهد احیای تالاب بختگان باشیم.[ جمعه 08 آبان 1394 ] [ 17:30 ] [ ]

تا چند سال دیگر جز کاسه آبی نخواهیم داشت

تا چند سال دیگر جز کاسه آبی نخواهیم داشت

 

"استانها/

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: استان همدان در حوزه آب شرایط خوبی ندارد.

به گزارش ایسنا، منصور ستوده در همایش دستاوردهای دانشگاهی جهاددانشگاهی در حوزه کارآفرینی روستا در همدان، اظهار کرد: یکی از سیاست‌های شرکت آب منطقه‌ای همدان وارد کردن دانشجویان، اساتید و در کل مراکز دانشگاهی به حوزه آب است.

وی با بیان اینکه 85 درصد از کشور در شرایط خشک و نیمه‌خشک قرار دارد، تصریح کرد: این در حالیست که میزان بارندگی از حد متوسط کمتر بوده و توزیع بارش در شرایط یکسانی نیست و میزان آب تجدیدپذیر بسیار کم است که با افزایش جمعیت روند کاهش آب نیز سرعت بیشتری پیدا کرده است.

این مقام مسئول ادامه داد: میزان حفر چاه‌های غیرمجاز در کشور بسیار افزایش یافته و از سال 83 به بعد سطح آب‌های زیرزمینی رو به کاهش است و با این توصیف می‌توان گفت آبی در زیرزمین وجود ندارد.

ستوده با بیان اینکه استان همدان در حوزه آب شرایط خوبی ندارد به طوریکه از نیمه دوم سال گذشته 834 هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود کرده‌ایم، عنوان کرد: همدان استانی وابسته به کشاورزی است و صنعتی نیست که متأسفانه کشاورزی آب زیادی به خود اختصاص‌ می‌دهد.

وی اضافه کرد: سطح آب‌های زیرزمینی هر سال یک متر کاهش پیدا می‌کند به طوریکه تا چندین سال دیگر جز کاسه آبی نخواهیم داشت که طبق گزارش‌ها سطح آب‌های زیرزمینی در دشت کبودراهنگ 40 متر و در دشت همدان- بهار 20 متر پایین آمده است.

این مقام مسئول عنوان کرد: آب مجازی (آبی که صرف تولید یا کاشت محصول می‌شود) بخش زیادی از مصرف آب را به خود اختصاص داده بنابراین چه نیازی است در استان همدان محصولی تولید شود که خود استان به آن نیاز ندارد و صادر می‌شود بنابراین باید جلوی این روند با آگاه‌سازی کشاورزان گرفته شود.[ جمعه 08 آبان 1394 ] [ 17:29 ] [ ]

تصاحب مدرسه خیرساز توسط آموزش و پرورش

تصاحب مدرسه خیرساز توسط آموزش و پرورش + مستندات

 
مدرسه خیرساز

در حالی که بر اساس قوانین و تاکیدات وزارت آموزش و پرورش، تغییر نام و مقطع تحصیلی «مدارس خیرساز» ممنوع است، اخیرا اداره آموزش و پرورش پردیس اقدام به تغییر کاربری و نام یک مدرسه خیرساز کرده و اکنون از آن به عنوان ساختمان اداری خود استفاده می‌کند.

فاطمه آقچه‌لو، مدیر روابط عمومی و مسئول پروژه‌های بنیاد نیکوکاری برین (صالح) در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره می‌گوید: طبق توافقنامه‌ای که میان بنیاد نیکوکاری برین با اداره کل نوسازی مدارس تهران در  یکم بهمن ماه سال 94 منعقد شد، خیرین این بنیاد اقدام به ساخت مدرسه‌ای در فاز 4 بخش پردیس بومهن کرده و در پایان اسفند این مدرسه افتتاح شد.

وی ادامه می‌دهد: قرار بود از ابتدای مهر ماه امسال شاهد حضور دانش آموزان در این مدرسه باشیم. ابتدای سال تحصیلی برای بازدید به مدرسه رفتیم و از اتفاق رخ داده شوکه شدیم، اداره کل آموزش و پرورش پردیس (زیرمجموعه اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران )در اقدامی تامل برانگیز و بدون اطلاع قبلی به خیر مدرسه ساز،  این ساختمان را تصاحب کرده بود.

مسئول پروژه‌های بنیاد نیکوکاری برین با بیان اینکه بنیاد نیکوکاری برین با شماره ثبت ۲۹۸۳۵ از سازمان بهزیستی، از سال ۹۵ به صورت سازمان غیرانتفاعی به انجام امور خیرخواهانه می‌پردازد، گفت: مدرسه‌سازی از مهمترین اقداماتی است که از ابتدای تأسیس بنیاد نیکوکاری برین در این سازمان انجام شده به‌طوری که تاکنون هشت مدرسه (2 مدرسه در تهران و شش مدرسه در استان‌های چهارمحال بختیاری و لرستان) ساخته است.

آقچه‌لو می‌افزاید: از آنجایی که این مدرسه جزو مدارس خیرساز تلقی ‌می‌شود و مطابق قوانین اداره کل نوسازی مدرسه به نام خیر مدرسه‌ساز نامگذاری می‌شود، بنابراین مدرسه به «آموزشگاه امیر علاقبند ۲» نام‌گذاری شد. مدرسه فوق‌الذکر در واپسین روزهای اسفندماه سال ۹۵ به اهتمام بنیاد نیکوکاری برین (صالح) تکمیل و طی مراسمی که از طریق آموزش و پرورش منطقه ۸ تهران و روابط عمومی اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس برگزار شد، افتتاح شد.

 

 

وی با بیان اینکه در مهرماه سال ۹۵ توقع می‌رفت صدای دانش‌آموزان در فضای مدرسه طنین انداز باشد، در حالی که می‌بینیم اکنون سردر بدون اجازه و اطلاع خیر مدرسه ساز و حتی بدون اطلاع مجمع خیرین مدرسه‌ساز  به «اداره کل آموزش و پرورش شهرستان پردیس» تغییر نام پیدا کرده است، عنوان کرد: در واقع ساختمان توسط این اداره آموزش و پرورش تغییر کاربری یافته است. آنها میز و نیمکت مدارس را جمع آوری کرده و برای استفاده اداری، مبلمان کرده‌اند.[ یکشنبه 03 آبان 1394 ] [ 19:10 ] [ ]