close
تبلیغات در اینترنت
بولد نیوز - 3

تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های ایران در کنگره آمریکا

تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های ایران در کنگره آمریکا

 

کنگره آمریکا

قانون‌گذاران آمریکایی روز سه‌شنبه لایحه‌ای برای تمدید تحریم‌های ایران به مدت ۱۰ سال دیگر و وضع تحریم‌های جدید علیه سوریه را تصویب کردند تا عزم خود برای ایفای یک نقش قوی در سیاست خاورمیانه صرفنظر از این‌که چه کسی در کاخ سفید حضور پیدا می‌کند را منعکس کند.

به گزارش ایسنا، مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹ رای در برابر یک رای، به لایحه تمدید قانون تحریم‌های ایران به مدت ۱۰ سال دیگر رای دادند. این قانون نخستین‌بار در سال ۱۹۹۶ برای مجازات سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت انرژی  ایران و جلوگیری از برنامه هسته‌ای ایران تصویب شد.

مجلس نمایندگان آمریکا همچنین در یک رای‌گیری شفاهی لایحه‌ای را تصویب کرد که دولت سوریه و حامیان وی از جمله ایران و روسیه را تحریم می‌کند.

تحریم‌های ایران در پایان سال ۲۰۱۶ در صورت تمدید نشدن به پایان خواهد رسید. لایحه تمدید قانون تحریم‌های ایران به منظور تبدیل شدن به قانون، باید از سوی سنا تصویب شده و به امضای باراک اوباما رییس جمهور آمریکا برسد.

بر اساس گزارش رویترز، دولت اوباما و سایر قدرت‌های جهان سال گذشته با ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای خود در قبال تسهیل تحریم‌ها به توافق رسیدند، اما قانون‌گذاران آمریکایی اعلام کردند می‌خواهند قانون تحریم‌های ایران همچنان باقی بمانند و این پیام قوی را ارسال کنند که آمریکا به تحریکات ایران واکنش نشان خواهد کرد و هر رییس جمهوری قادر خواهد بود به سرعت در صورت نقض توافق هسته‌ای از سوی تهران، تحریم‌ها را احیاء کند.

الیوت اینگل، یکی از مقامات ارشد دموکرات در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که حامی این لایحه بوده است، اظهار کرد: حتی پس از انتخابات اخیر و جابه‌جایی قدرت، رهبری آمریکا در صحنه جهانی تغییر نخواهد کرد.

اد رویس، نماینده جمهوریخواه و رئیس کمیته امور خارجی، قانون تحریم‌های ایران را یک ابزار حیاتی توصیف کرد.

این رای پس از انتخاب دونالد ترامپ جمهوری‌خواه به ریاست جمهوری آمریکا صورت گرفته است. جمهوریخواهان کنگره به اتفاق آرا به همراه ده‌ها نماینده دموکرات با توافق هسته‌ای مخالف بوده اند و ترامپ هم از این توافق به شدت انتقاد کرده است.

نمایندگان هر دو حزب اظهار کرده‌اند: امیدوارند حمایت هر دو حزب برای یک موضع سختگیرانه در قبال ایران تحت ریاست جمهوری جدید ادامه پیدا کند.

هنوز هیچ اظهارنظری از سوی رهبران سنا درباره‌ زمان تصویب قانون تحریم‌ ایران یا تحریم‌های سوریه وجود نداشته است.

بسیاری از دموکرات‌های سنا مایلند تصویب تحریم‌های فعلی ایران همان طور که در مجلس تصویب شد، انجام بگیرد اما سایر نمایندگان خواستار افزودن تحریم‌های جدید مانند تحریم‌هایی هستند که آزمایش‌های موشک بالستیک ایران را هدف می‌گیرند.[ چهارشنبه 26 آبان 1395 ] [ 13:0 ] [ ]

تظاهرات دانشجویان کانادایی در حمایت از تحصیل رایگان

تظاهرات دانشجویان کانادایی در حمایت از تحصیل رایگان

 

اعتراض دانشجویان کانادا

هزاران دانشجو کانادایی در حمایت از تحصیل رایگان در 36 شهر این کشور تظاهرات کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از شینهوا، هزاران دانشجوی کانادایی از 54 دانشگاه و موسسه آموزشی مختلف این کشور در حمایت از تحصیل رایگان اقدام به تجمع و تظاهرات کردند.

این تظاهرات توسط فدراسیون دانشجویان کانادا سازماندهی شده بود.

بیلان آرت رییس فدراسیون دانشجویان در اُتاوا گفت: دانشجویان اقدام به اعتراض کرده‌اند، چرا که آموزش یک حق است.

 وی افزود: هدف ما دانشگاه‌هایی است که به خوبی پشتیبانی مالی شوند و تمام کارکنان آنها حقوق مناسبی دریافت کنند و دانشجویان بدون نگرانی در رابطه با مسائل مالی فقط بر روی درس و یادگیری تمرکز کنند. هدف ما آموزش و تحصیل رایگان است.

این اعتراضات بخشی از کمپین اعتراضی بزرگتری است که در ماه ژوئن امسال برای تحصیل رایگان در کالج‌ها برای تمام دانشجویان، اعم از بومی و خارجی، به راه افتاد.

در این اعتراضات دانشجویان از مقامات استانی و فدرال درخواست کردند برای حذف هزینه‌ها و شهریه‌های تحصیلی، عدم بازخواست وام‌های دانشجویی و افزایش کمک‌هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بومی، اقداماتی انجام دهند.

کسری بودجه مداوم باعث افزایش شدید شهریه‌های دانشگاه‌ها در کانادا شده است. در حال حاضر دانشجویان مقطع کارشناسی به طور میانگین مبلغ  6373 دلار کانادا به عنوان شهریه پرداخت می‌کنند. این مبلغ برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی حدود 6703 دلار کاناداست (هر 100 دلار کانادا 75 دلار آمریکاست). این مبالغ برای دانشجویان خارجی بیش از 3.5 برابر است.

از تاثیرات دیگر کسری بودجه می‌توان به پرجمعیت‌تر شدن کلاس‌ها و قراردادی شدن اساتید اشاره کرد.

فدراسیون دانشجویان کانادا، بزرگترین و قدیمی‌ترین اتحادیه دانشجویی در این کشور است که بیش از 650 هزار دانشجو در آن عضو هستند.

براساس اعلام مراکز آماری در کانادا، درآمد دانشگاه‌ها از محل دریافت شهریه‌ها از سال‌های 2000 تا 2015 تقریبا سه برابر شده( 268 درصد افزایش) است.

طبق برنامه‌های حمایتی که دولت کانادا اعلام کرده است در سال آینده مبلغ 187 میلیون دلار برای تسویه حساب وام‌های دانشجویی اختصاص خواهد یافت.[ دوشنبه 17 آبان 1395 ] [ 22:2 ] [ ]

حاشیه‌ و متن تودیع و معارفه‌ وزرای ارشاد

حاشیه‌ و متن تودیع و معارفه‌ وزرای ارشاد / « این کشتی به ثبات نیاز دارد»

 

 تودیع علی جنتی و معارفه‌ی صالحی امیری

مراسم تودیع و معارفه‌ وزرای ارشاد با سخنرانی هنرمندان و اظهارات صریح علی جنتی (وزیر سابق ارشاد) همراه شد و صالحی امیری (وزیر جدید ارشاد) هم تاکید کرد که ما آمده‌ایم تا شما احساس آرامش و امنیت کنید.

به گزارش ایسنا، این مراسم 17 آبان ماه با تلاوت قرآن مجید در تالار وحدت آغاز شد و عباس سجادی اجرای آن را برعهده داشت.

در ابتدای آن محمد سریر - رئیس شورای عالی خانه هنرمندان- بیان کرد: فعالیت‌هایی که در حوزه اداری صورت می‌گیرد، عموما با تغییراتی همراه است که این تغییرات در روند کلی تاخیرات ایجاد می‌کند.

سریر: از دو دهه‌ی قبل به جنتی ارادت دارم 

او با اشاره به عملکرد علی جنتی (وزیر سابق ارشاد) یادآور شد: که من از دو دهه قبل به او ارادت دارم؛ ایشان زمانی که در سفارت کویت فعالیت می‌کردند، بواسطه‌ی برنامه‌ی سخنرانی که از طرف دانشگاه کویت دعوت شدم، به این واسطه با او آشنا شدم و از همان زمان، حُسن عملکرد او را احساس کردم.

سریر ادامه داد: در طول فعالیت سه ساله‌اش، چهره‌های واقع بینانه در سیاست فرهنگی حضور داشتند و از روابط خود در حوزه فرهنگی استفاده می‌کردند. روال «امید» خوب است اما گاهی راه «تدبیر» سخت می‌شود و ممکن نیست. آن‌چه پیش رو است روشن کردن چراغ صحنه است، عبور از سیاست‌های دولت با چالش‌ها مواجه می‌شود و در عین حال چراغ خاموش  حرکت کردن هم مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: آنچه که جامعه هنری دنبال می‌کند نوعی فضای لازم برای پاسخگویی به ساخت جامعه به ویژه نسل جوان است، در همه‌ی حوزه‌های هنری از تجسمی گرفته تا موسیقی و سینما باید نگاه واقع بینانه‌ای داشت و در نهایت آن‌را از ضرباتی که در مسیر به آن برخورد می‌کند بر حذر داشت. هنرمندان تحمل هر ضربه‌ای را ندارد، در جامعه امروز باید مسیر را با استفاده از اعتقاد معنوی با جهانی که با ماست پیش ببریم و دنیای بهتر را به نسل‌های آینده هدیه کنیم.

این هنرمند موسیقی گفت: آقای جنتی همیشه در این حوزه حُسن نظر داشتن و بابت این کار از او سپاسگذاریم و به آقای صالحی امیری خیرمقدم می‌گوییم که عزم خود را برای این حوزه جزم کرده‌اند و امیدواریم بتوانیم ارزشهای هنری را حفظ و آن‌را بهتر معرفی کنیم.

 [ دوشنبه 17 آبان 1395 ] [ 22:1 ] [ ]