close
تبلیغات در اینترنت
بولد نیوز - 4

تسلط پیشمرگ‌ها بر شهر بعشیقه

تسلط پیشمرگ‌ها بر شهر بعشیقه/داعش در موصل از گاز خردل استفاده کرده است

 

پیشمرگ‌ها

همزمان با کاهش شدت درگیری‌ها در شرق موصل، یک مسئول امنیتی کرد اعلام کرد، داعش در درگیری‌های شهر موصل از گاز خردل و کلر استفاده کرده است. این در حالی است که پیشمرگ‌ها امروز (دوشنبه) از کنترل خود بر شهر بعشیقه خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، منابع عراقی می‌گویند، پس از تصمیم ارتش عراق برای بازگشت به منطقه گوگجلی و تمرکز بر آن و مصون کردن خطوط مقدم خود از شدت درگیری‌ها در محور شرقی موصل کاسته شده است.

درگیری‌های شدیدی میان نیروهای عراقی و داعش در مرزهای منطقه رادیو و تلویزیون دولتی عراق در شرق موصل رخ داد و این نیروها کنترل این منطقه را در دست گرفتند.

به گفته رقیب الساعدی، یکی از افسران نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم عراق این نیروها با احتیاط شدید به سمت محله‌های شرقی شهر موصل پیش می‌روند چرا که داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و بر تک تیراندازه، بمب‌ها و خودروی بمب‌گذاری شده متمرکز است.

در محور شمالی نیز نیروهای ارتش عراق توانستند از منطقه الشلالات بگذرند و وارد مناطق الساده و بعویزه شوند. این دو روستا مستقیما به محله‌های اولیه شهر موصل از محور شمالی چسبیده‌اند.

 در محور جنوب‌ رائد شوکت، فرمانده پلیس فدرال اعلام کرد که پاکسازی حمام العلیل در جنوب موصل کامل شده و نیروهای عراقی بر تاسیسات نفتی و ساختمان‌های مهم کنترل کامل دارند.

از سوی دیگر مسرور بارزانی، پسر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و یکی از مسئولان امنیتی این اقلیم پیش بینی کرد که داعش در مرحله آتی مقاومت شدیدتری از خود نشان دهد.

وی گفت که داعش از گاز خردل در حملاتش استفاده کرده است.

در همین راستا نجم عبدالله الجبوری، فرمانده عملیات نینوا اعلام کرد که از آغاز نبرد موصل تاکنون بیش از ۲۰۰۰ داعشی از جمله سرکرده‌های مهم و برجسته این گروه کشته شده‌اند.

این در حالی است که المیادین گزارش داد که بیش از ۴۰۰ تروریست در شرق موصل کشته شده‌اند.

وی گفت که جنگنده‌های ائتلاف آمریکا و ارتش عراق نقش مهمی در نابودی زیرساخت داعش، انبارهای مهمات و تجهیزات این گروه داشتند. بالگردهای آپاچی نیز وارد جنگ در ساحل چپ (کرانه شرقی رود فرات) و تعدادی دیگر از محورها شدند.

الجبوری گفت: داعشی‌ها تنها به حملات انتحاری، کار گذاشتن بمب، تک تیراندازها و مخفی شدن در میان غیرنظامیان متوسل می‌شوند. براساس اطلاعات ما تروریست‌های داعش به طور دسته جمعی فرار کرده‌اند.

ارتش عراق همچنین در ادامه پیشروی‌های خود کنترل مسیر موصل - کرکوک از محور جنوب شرقی این استان را در دست گرفت. نیروهای عراقی از سمت جدیده المفتی که مسیری مهم در بخش نظامی است این پیشروی را محقق کردند.

به گفته منابع عراقی ارتش همچنان به پیشروی در ساحل چپ و نفوذ در داخل محله الانتصار ادامه داده و مسیرها را از وجود داعشی‌ها پاکسازی می‌کند.

به گفته این منابع، نیروهای مبارزه با تروریسم وارد ساحل چپ شده و مناطق الکرامه، الملایین، شقق الخضرا، محله الزهرا، کرکوکلی، عدن و الذهبی را محاصره کرده‌اند.[ دوشنبه 17 آبان 1395 ] [ 21:58 ] [ ]

به‌احتمال قوی پزشک تبریزی قاتل است

به‌احتمال قوی پزشک تبریزی قاتل است/پزشکی قانونی باید علت فوت کیارستمی را بررسی می‌کرد

 

احمد شجاعي

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور توضیحاتی را پیرامون پرونده فوت دو عضو خانواده دکتر تبریزی ارائه داد.

به گزارش ایسنا، احمد شجاعی در حاشیه پنجمین کنگره سالیانه بین‌المللی پزشکی قانونی که در بیمارستان امام خمینی برگزار شد در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤال ایسنا درباره پرونده فوت دو عضو خانواده دکتر تبریزی و اعلام نظر پزشکی قانونی در این زمینه گفت: بر اساس اعلام نظر پزشکی قانونی خانواده وی بر اثر قرص برنج که در غذا استفاده شده بود، فوت کردند و به احتمال قوی  پزشک قاتل است، البته این امر بحث قضایی است که باید پیگیری شود و کار پزشکی قانونی در این زمینه تمام شده است.

وی افزود: شواهد و دوربین ها نشان می‌دهد که غذا از رستوران تهیه شده بود.

رییس سازمان پزشکی قانونی در ادامه در خصوص آمار همسرآزاری گفت: آمار دقیقی در این رابطه وجود دارد، ولی الان حضور ذهن ندارم با این حال فکر نمی‌کنم افزایش داشته باشد.

شجاعی همچنین در رابطه با آمار خودکشی گفت: انتشار آمار آن باعث شد که در اریبهشت ماه آمار خودکشی یک درجه افزایش یابد؛ بنابراین در انتشار برخی مطالب نباید کمک کنیم تا آمار آن افزایش یابد.

رییس سازمان پزشکی قانونی در پاسخ به سؤال دیگری درباره فوت عباس کیارستمی، گفت: متاسفانه وقتی ما اصرار داریم هر فردی که باشد مراحلش به صورت قانونی طی شود به خاطر این است که چنین موضوعاتی پیش نیاید. وقتی ایشان فوت کردند نه به ما ارجاع داده شد و نه از ما خواسته شد که موضوع را پیگیری کنیم و وی را دفن کردند.

شجاعی با تاکید بر اینکه این پرونده باید به ما ارجاع داده می شد، گفت: پزشکی قانونی باید علت فوت را بررسی می‌کرد. نکته مهم دیگر این است که ایشان در مقطعی با پای خود به خارج از کشور رفتند و از خارج نیز هیچ اطلاعاتی به ما داده نشد.
 
وی درباره قصور پزشکی در این پرونده نیز گفت: ارجاع پرونده که امری مهم بود رخ نداد و دیگر اینکه شکایت مستقیمی نشده است.

شجاعی تصریح کرد: تا آنجایی که من اطلاع دارم قصور اساسی صورت نگرفته است، ولی چون ایشان به خارج از کشور انتقال داده شد معلوم نیست چه دلیلی باعث خونریزی مغزی وی شده است؛ بنابراین پرونده وی مبهم است.

شجاعی در پاسخ به سؤالی در خصوص هتاکی به پزشکان قانونی از سوی یکی از مسئولان وزارت بهداشت، گفت: متقابل بوده؛ باید دید چه گفته شده که آنها واکنش نشان دادند، حتما اتفاقی افتاده که چنین موضوعی رخ داده است.

وی در پاسخ به سؤال دیگر ایسنا در رابطه با آزار ستایش سه ساله توسط والدین و ارائه آمار کودک آزاری گفت: در این رابطه نمی‌توان آمار دقیقی ارایه داد و مانند همسر آزاری که هر کسی مراجعه نمی‌کند، ما نمی‌توانیم آمار دقیقی بگوییم و باید به صورت دقیق  بررسی شود.[ چهارشنبه 12 آبان 1395 ] [ 21:50 ] [ ]

شبکه نخبگانی علوم انسانی طراحی می‌شود

شبکه نخبگانی علوم انسانی طراحی می‌شود

 

پژوهشگاه علوم انسانی - قبادی

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به برنامه پژوهشگاه برای راه‌اندازی شبکه نخبگانی علوم انسانی گفت: طرح شبکه نخبگانی علوم انسانی طرحی است برای کسانی که به هر نحوی از امکانات مستقیم و غیرمستقیم پژوهشگاه استفاده می‌کنند تا برای تولیدات علمی خود دو مأخذ یکی محل عضویت خودشان و دیگری نام پژوهشگاه را ذکر کنند.

دکتر حسینعلی قبادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هم‌اکنون بر مبنای منطق مدیریت دانش، پژوهشگاه، در پی راه‌اندازی شبکه نخبگانی علوم انسانی است، اظهار کرد: شبکه نخبگانی علوم انسانی، اگرچه متشکل از استادان نخبه سراسر کشور در رشته‌های علوم انسانی است، اتصال مستقیم به پژوهشگاه دارد و استادان علوم انسانی و اصحاب و ارباب معرفت در این حوزه از طریق گروه‌های تخصصی شورای بررسی و نقد متون دانشگاهی که حدود 21 سال سابقه دارد، با ما ارتباط برقرار کرده‌اند.

وی ادامه داد: البته این نکته هم باید بیان شود که متاسفانه تاکنون تولیدات علمی این افراد یا ساماندهی نشده یا از آنان خواسته نشده و برخی از آنان تاکنون برای تولید علم در پژوهشگاه احساس وظیفه نداشته‌اند که به‌دنبال چاره‌جویی برای این امر و تمهید تسهیلات لازم جهت ساماندهی به این امر هستیم.

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه شبکه نخبگانی علوم انسانی در جلسه بعدی هیات امنا طرح خواهد شد، ادامه داد: در واقع از این به بعد، پژوهشگاه به دنبال آن است که با تعریف حقوقی اعضای پیوسته و وابسته خود، شرایطی را فراهم آورد که کسانی که به هر نحوی از امکانات مستقیم و غیرمستقیم پژوهشگاه استفاده می‌کنند، برای تولیدات علمی خود دو مأخذ یکی محل عضویت خودشان و دیگری نام پژوهشگاه را به‌ صورت Double affiliation ذکر کنند و بدین‌وسیله نوع و نرخ تولیدات علمی پژوهشگاه افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

دکتر قبادی همچنین با بیان اینکه پژوهشگاه، احیای بخشی از میراث‌های عظیم تمدنی کشور را پی گرفته است، گفت: البته ممکن است نشر برخی از این کتاب‌ها و آثار، مخاطب زیادی نداشته باشد؛ اما اگر اقدام به چاپ آنها نکنیم، بخشی از حلقه‌های اتصال فرهنگ ما مغفول مانده و فراموش می‌شود.

وی افزود: در مجموع در این زمینه سعی کرده‌ایم کیفیت را در نظر داشته باشیم و از استادان صاحب‌نام از داخل و بیرون از پژوهشگاه برای تصحیح و تنقیح این آثار بهره ببریم و همچنین آنها را ترغیب کنیم که آثاری را که خودشان تالیف می‌کنند نیز از سوی انتشارات پژوهشگاه چاپ شود تا از این طریق، پژوهشگاه ناشرِ آثارِ مفاخرِ خود و کشور باشد.

دکتر قبادی خاطرنشان کرد: البته رویکرد دیگری که ما داریم، کاهش چاپ کاغذی و تمرکز بر فضای مجازی و انتشارات الکترونیک آثار است؛ به‌گونه‌ای که سعی داریم در فضای مجازی اهتمام بیشتری داشته باشیم و بودجه مناسبی را نیز برای ارتقای زیرساختها و سطح فناوری اطلاعات در پژوهشگاه در نظر گرفته‌ایم.[ چهارشنبه 12 آبان 1395 ] [ 21:49 ] [ ]