close
تبلیغات در اینترنت
بولد نیوز - 5

شبکه نخبگانی علوم انسانی طراحی می‌شود

شبکه نخبگانی علوم انسانی طراحی می‌شود

 

پژوهشگاه علوم انسانی - قبادی

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به برنامه پژوهشگاه برای راه‌اندازی شبکه نخبگانی علوم انسانی گفت: طرح شبکه نخبگانی علوم انسانی طرحی است برای کسانی که به هر نحوی از امکانات مستقیم و غیرمستقیم پژوهشگاه استفاده می‌کنند تا برای تولیدات علمی خود دو مأخذ یکی محل عضویت خودشان و دیگری نام پژوهشگاه را ذکر کنند.

دکتر حسینعلی قبادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هم‌اکنون بر مبنای منطق مدیریت دانش، پژوهشگاه، در پی راه‌اندازی شبکه نخبگانی علوم انسانی است، اظهار کرد: شبکه نخبگانی علوم انسانی، اگرچه متشکل از استادان نخبه سراسر کشور در رشته‌های علوم انسانی است، اتصال مستقیم به پژوهشگاه دارد و استادان علوم انسانی و اصحاب و ارباب معرفت در این حوزه از طریق گروه‌های تخصصی شورای بررسی و نقد متون دانشگاهی که حدود 21 سال سابقه دارد، با ما ارتباط برقرار کرده‌اند.

وی ادامه داد: البته این نکته هم باید بیان شود که متاسفانه تاکنون تولیدات علمی این افراد یا ساماندهی نشده یا از آنان خواسته نشده و برخی از آنان تاکنون برای تولید علم در پژوهشگاه احساس وظیفه نداشته‌اند که به‌دنبال چاره‌جویی برای این امر و تمهید تسهیلات لازم جهت ساماندهی به این امر هستیم.

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه شبکه نخبگانی علوم انسانی در جلسه بعدی هیات امنا طرح خواهد شد، ادامه داد: در واقع از این به بعد، پژوهشگاه به دنبال آن است که با تعریف حقوقی اعضای پیوسته و وابسته خود، شرایطی را فراهم آورد که کسانی که به هر نحوی از امکانات مستقیم و غیرمستقیم پژوهشگاه استفاده می‌کنند، برای تولیدات علمی خود دو مأخذ یکی محل عضویت خودشان و دیگری نام پژوهشگاه را به‌ صورت Double affiliation ذکر کنند و بدین‌وسیله نوع و نرخ تولیدات علمی پژوهشگاه افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

دکتر قبادی همچنین با بیان اینکه پژوهشگاه، احیای بخشی از میراث‌های عظیم تمدنی کشور را پی گرفته است، گفت: البته ممکن است نشر برخی از این کتاب‌ها و آثار، مخاطب زیادی نداشته باشد؛ اما اگر اقدام به چاپ آنها نکنیم، بخشی از حلقه‌های اتصال فرهنگ ما مغفول مانده و فراموش می‌شود.

وی افزود: در مجموع در این زمینه سعی کرده‌ایم کیفیت را در نظر داشته باشیم و از استادان صاحب‌نام از داخل و بیرون از پژوهشگاه برای تصحیح و تنقیح این آثار بهره ببریم و همچنین آنها را ترغیب کنیم که آثاری را که خودشان تالیف می‌کنند نیز از سوی انتشارات پژوهشگاه چاپ شود تا از این طریق، پژوهشگاه ناشرِ آثارِ مفاخرِ خود و کشور باشد.

دکتر قبادی خاطرنشان کرد: البته رویکرد دیگری که ما داریم، کاهش چاپ کاغذی و تمرکز بر فضای مجازی و انتشارات الکترونیک آثار است؛ به‌گونه‌ای که سعی داریم در فضای مجازی اهتمام بیشتری داشته باشیم و بودجه مناسبی را نیز برای ارتقای زیرساختها و سطح فناوری اطلاعات در پژوهشگاه در نظر گرفته‌ایم.[ چهارشنبه 12 آبان 1395 ] [ 21:49 ] [ ]

وزیر ارشاد روی خط خبر

 وزیر ارشاد روی خط خبر

 

جلسه امروز هیات دولت

دوازدهمین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در 24 ساعت گذشت، بلافاصله پس از رای اعتماد در دفتر کارش در بهارستان مستقر شد و فعالیت‌هایش را در این حوزه آغاز کرد.

به گزارش ایسنا، صالحی امیری بعد از اینکه روز گذشته در ساعت ۱۶:۵۰ دقیقه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت، در ساعت ۱۷:۴ دقیقه در دفتر کار جدید خود در بهارستان مستقر شد.

او ساعاتی پس از کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی، بیانیه‌ای را صادر و در آن از رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی و هیئت رئیسه مجلس، نمایندگان موافق و مخالف، روحانیت، جامعه دینی و قرآنی، هنرمندان، نویسندگان، نخبگان و فرهیختگانی که در روزهای اخیر از او اعلام حمایت کردند و همچنین اصحاب رسانه قدردانی کرد و گفت: امیدوارم در کسوت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدافع حقوق اصحاب رسانه باشم و با فراهم آوردن جریان آزاد اطلاع‌رسانی در چارچوب قانون قدم مهمی در این مسیر بردارم.

وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین «سه‌شنبه ۱۱ آبان» در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در نهاد ریاست جمهوری شرکت کرد.

صالحی امیری صبح 12 آبان ماه به همراه دو وزیر جدید کابینه دولت یازدهم در جلسه هیئت دولت شرکت کرد.

او همچنین ظهر 12 آبان ماه به همراه معاونانش در وزارت ارشاد با سید حسن خمینی در مرقد امام خمینی (ره) دیدار کرد و درباره  نیاز به بازگشت به حیات اخلاقی در جامعه سخن گفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار اظهار کرد: امروز  بعد از چند دهه وقتی جامعه را آسیب‌شناسی می‌کنیم و باز می‌گردیم، می‌فهمیم که مشکل اصلی جامعه اخلاق است، بنابراین یک بار دیگر نیاز داریم به حیات اخلاقی جامعه بازگردیم که امام (ره) و مقام معظم رهبری آن را تبیین کرده‌اند.[ چهارشنبه 12 آبان 1395 ] [ 21:49 ] [ ]

تمام سیستم‌های‌ انتخابات الکترونیکی قابل هک شدن هستند

تمام سیستم‌های‌ انتخابات الکترونیکی قابل هک شدن هستند

 

انتخابات الکترونیک

اندرو آپل، استاد علوم کامپیوتر دانشگاه پرینستون آمریکا که در زمینه امنیت سایبری فعالیت می‌کند، توانسته یک برنامه‌ غیرقابل ردیابی بنویسد که می‌تواند آرای کاندیداها را تغییر دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از وبسایت دانشگاه پرینستون، در سال 2008 آپل به طور آزمایشی با دستکاری سیستم رای گیری الکترونیکی انتخابات توانست 20 درصد آرای یک نامزد را به نفع نامزد دیگری انتقال دهد. این موضوع که توجه رسانه‌ها و رای دهندگان را به خود جلب کرد، باعث آگاهی مسئولان و مردم نسبت به ضعف احتمالی سیستم رای گیری الکترونیکی شد. نشریه پولیتیکو وی را فردی معرفی کرد که به شکلی خستگی ناپذیر یک دهه را صرف خدمت به کشور کشور کرده است.   

آپل در مصاحبه با وبسایت دانشگاه پرینستون به سوالاتی در زمینه امکان هک شدن سیستم انتخابات ریاست جمهوری قریب الوقوع آمریکا پاسخ داده است.

در ذیل شرح این مصاحبه را می‌خوانید:

سوال: چه شد که شما به سیستم‌های امنیت انتخابات علاقمند شدید؟

آپل: در قرن بیستم تقریبا هیچ کس برای تکنولوژی اخذ رای اهمیتی قائل نبود. اما ناگهان در نوامبر سال 2000 این موضوع برای همه مهم شد. در آن زمان در رقابت بین بوش و ال‌گور اتفاقاتی منجر به بازشماری آراء در فلوریدا شد. در سال 2003 بسیاری از ایالت‌ها اقدام به نوسازی تجهیزات اخذ رای خود کردند. چند تن از استید علوم کامپیوتر از جمله من به این موضوع دقت کردیم که بسیاری از ایالت‌ها از صفحات لمسی بدون برگه استفاده می‌کنند. که در واقع رای افراد را فقط در کامپیوتر ذخیره می کردند و هیچ برگه ای برای تطابق وجود نداشت. این سیستم‌ها یک مشکل بزرگ داشتند. به راحتی می‌شد برنامه‌ای نوشت که آرای یک کاندیدا را به کاندیدای دیگری منتقل کند و هیچ کس هم متوجه وجود این برنامه نشود. این ماشین‌ها هنوز هم در 10 ایالت مورد استفاده قرار می‌گیرند. سه یا چهار ایالت دیگر هم هستند که رای اخذ شده توسط این دستگاه‌ها را چاپ می‌کنند و افراد می‌توانند رای چاپ شده را قبل از انداختن در صندوق بررسی کنند. این روش وقت‌گیر است اما امنیت بیشتری دارد.  

چگونه یک صفحه لمسی را می‌توان هک کرد؟

وقتی ما صفحه را لمس می کنید، پردازنده داخلی اتخاب شما را تفسیر کرده و آن را در حافظه ذخیره می‌کند. برنامه رای‌دزدی که من نوشته‌ام به این صورت کار می‌کند، بعد از اینکه انتخابات تمام می‌شود برنامه‌ من کار خود را شروع می‌کند و به حافظه سیستم رفته و بیست درصد رای یک کاندیدا را به دیگری منتقل می کند. برنامه اخذ رای یک گزارش دارد که هر رای در آن ثبت می‌شود. برنامه من این گزارش را هم به تناسب تغییراتی که در آرا داده تغییر می‌دهد.

امن‌ترین دستگاهی که امروز برای رای‌گیری استفاده می‌شود چیست؟

تمام سیستم‌های رای‌گیری قابل هک شدن هستند. هیچوقت نمی‌توان با اطمینان از برنامه‌های نصب شده روی یک سیستم سخن گفت. بهترین راه برای حل این مشکل این است که از تعرفه‌های کاغذی در کنار سیستم‌های اسکن نوری استفاده شود.     [ چهارشنبه 12 آبان 1395 ] [ 21:48 ] [ ]