close
تبلیغات در اینترنت
نسخه دولت برای نظام بانکی شفابخش است؟

نسخه دولت برای نظام بانکی شفابخش است؟

نسخه دولت برای نظام بانکی شفابخش است؟

 

مستخدمین حسینی

حیدر مستخدمین حسینی اقدام دولت برای ارایه و انتشار متن لوایح دو قلوی بانک مرکزی و بانکداری دولت را گامی مثبت در جهت حل مشکلات بانکداری کشور می‌داند و می گوید البته این لوایح برای اینکه بتواند در نظام بانکداری کشور تحولات مثبتی ایجاد کند، نیازمند اصلاحات و تغییرات جدی است.

حیدر مستخدمین حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره لوایح دوقلوی بانک مرکزی و بانکداری دولت اظهار کرد: در ابتدا  توجه به این نکته را ضروری می‌دانم که اقدام وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در زمینه ارایه لوایح دو قلو که چندین سال است در تعلیق مانده بود و همچنین در معرض دید جامعه قرار دادن این لوایح به نوبه خود جای تشکر دارد.

وی افزود: همچنانکه در پیش‌نویس این دو لایحه هم آمده است، این لوایح نتیجه برگزاری نشست های تخصصی چند ساله بانک مرکزی پیرامون وضعیت فعلی قانون بانکداری و تغییراتی است که باید صورت بگیرد و جمع‌بندی‌های این بررسی‌های تخصصی در قالب متن نهایی پیش‌نویس در قالب این لوایح ارایه شده است.

معاون وزیر اقتصاد پیشین درباره لایحه قانون بانک مرکزی توضیح داد: این لایحه تغییرات محتوایی زیادی نسبت به وضع فعلی قانون بانک مرکزی و قوانین مرتبط ندارد، بلکه به نظر می‌رسد تغییرات فقط به صورت شکلی لحاظ شده‌اند. این تغییرات شکلی در چند حوزه رخ داد مثلا ابتدا اینکه به جای شورای پول و اعتبار تشکیل دو هیئت پیش‌بینی شده است. یکی از این هیئت‌ها هیئت سیاستگذار پولی و بانکی و دیگری هیئت نظارت بر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری است و وظایف و فعالیتی که قانونا بر عهده شورای پول و اعتبار بوده است در این لایحه بر عهده این دو هیئت گذاشته شده است.

مستخدمین حسینی همچنین به موضوع پیشنهاد تشکیل شورای فقهی در بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: این شورا هم که از موضوعات لایحه بانک مرکزی است به نحوی تدارک دیده شده که جنبه مشورتی داشته باشد به این ترتیب که اعضای آن شورا که شامل پنج فقیه در حوزه فقه معاملات هستند را رئیس کل بانک مرکزی پیشنهاد می‌کند تا از مصوبات شرعی بانک مرکزی اطمینان حاصل کند. این موارد جزو نکات کلیدی و تازه لایحه بانک مرکزی است و  باقی مواردی هم که در لایحه پیش‌بینی شده طی سال‌های مختلف در قالب قوانین بودجه‌ای یا قوانین برنامه‌های توسعه ارائه شده بود، تجمیع شده است. به نظر من این موضوع که سعی شده قوانین پراکنده در قالب یک لایحه دیده شود جزو نکات مثبت این لایحه است.[ دوشنبه 03 آبان 1395 ] [ 13:13 ] [ ]