close
تبلیغات در اینترنت
فرش تبریز در پسا عنوان "تبریز، شهر جهانی بافت فرش"

فرش تبریز در پسا عنوان "تبریز، شهر جهانی بافت فرش"

فرش تبریز در پسا عنوان "تبریز، شهر جهانی بافت فرش"

 

فرش تبریز

انتخاب تبریز به عنوان "تبریز، شهر جهانی بافت فرش" در سال 94 یکی از مهمترین رویدادهای این شهر و هم‌چنین فرصتی بی‌نظیر برای بهبود وضعیت نابسامان صنعت فرش آذربایجان‌شرقی و حتی ایران بود. اما آیا اقدامات درخور این عنوان برای شناساندن فرش تبریز در یک سال اخیر انجام شده است؟!

به گزارش ایسنا،  همان‌طور که همگان می‌دانیم فرش تبریز آن چنان که در گذشته در بازارهای جهانی خواهان داشته و صادرات به شکل گسترده‌ای انجام می‌شد امروزه این نقش کمرنگ تر شده است. از این رو انتخاب تبریز به عنوان "تبریز، شهر جهانی بافت فرش" به عنوان استارتی برای جرکت و جنبش مردم و مسئولان آذربایجان‌شرقی برای هر چه بیشتر ارتقا دادن جایگاه فرش تبریز در جهان بود

اکنون وارد نیمه دوم مهرماه سال 95 شده ایم؛ یعنی بیش از یک سال از این انتخاب گذشته است و سوال این است که مسئولان و مردم آذربایجان در این یک سال برای ارتقای جایگاه فرش تبریز چه اقداماتی انجام دادند؟!

 مسعود سلطانی‌فر در مراسم اعطای لوح " تبریز، شهر جهانی بافت فرش " در 14 مهرماه سال 94 در تبریز گفت: فرش ایران و به ویژه تبریز یکی از برندهای صاحب نام در دنیاست شاید فرش‌های زیادی در دنیا وجود داشته باشد اما هیچ فرشی از لحاظ بافت و رنگ و طرح و کیفیت مانند فرش تبریز نمی‌شود.

 معاون رئیس جمهور با تاکید بر این نکته که انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی بافت فرش برجهانی شدن چهره تبریز تاثیرگذار خواهد بود، افزود: اما این انتخاب بار مسئولیت این شهر را افزایش می‌دهد و باید با تأمین زیر ساخت‌ها و همبستگی ارگان‌ها و مردم تبریز و ایران پادشاهی شهر جهان را داشته باشد. همچنین توسعه این هنر می‌تواند تبریز را به مقاصد بزرگ گردشگران تبدیل کند.

 سلطانی‌فر در خاتمه صحبت‌های خود درخواست کرد تا هر سال ۱۴مهر ماه به عنوان روز ملی ثبت جهانی شهر تبریز گرامی داشته شود؛ اظهار کرد: تمام سعی خود را به کار خواهیم گرفت تا با تامین و تخصیص اعتبار لازم 14 مهر سال آینده، شاهد افتتاح موزه فرش تبریز باشیم.

 معاون رئیس جمهور در این روز قول افتتاح موزه فرش تبریز را داد اما آیا عملی شد؟!

 محمد اسماعیل سعیدی نیز به ایسنا گفت: انتخاب تبریز به عنوان پایتخت جهانی فرش فرصت استثنایی بود که باید به صورت صد درصدی از آن بهره برداری می کردیم تا فرش تبریز به جایگاه اصلی و گذشته خود به عنوان برندی معروف و با کیفیت برگردد اما متاسفانه بهره برداری مورد انتظار و مطلوب در این یک سال انجام نشد[ دوشنبه 03 آبان 1395 ] [ 19:17 ] [ ]