close
تبلیغات در اینترنت
افرادی که با نام دین ریشه دین را می‌زنند

افرادی که با نام دین ریشه دین را می‌زنند

افرادی که با نام دین ریشه دین را می‌زنند

 

جلیل واقع‌طلب

جلیل واقع‌طلب با بیان این‌که افرادی با نام دین، ریشه دین را می‌زنند و با نام شعر آیینی ریشه شعر آیینی را از بیخ و بن می‌کنند، خواستار نظارت بر محتوای شعرهای آیینی شد.

این شاعر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که شاعران پیشکسوت باید راه را برای شاعران جوان‌تر ترسیم کنند اظهار کرد: مشکل اساسی که در حوزه شعر مذهبی وجود دارد، تقلید بسیار زیاد شاعران از هم است. در واقع در این نوع شعر سوژه مشخص است، مذهب و مناسبت دینی، که وجه مشترک شعرهای مذهبی است اما شاعران از روی شعر هم تقلید می‌کنند.

او با اشاره به کتاب سه‌جلدی خود «باران تشنگی» گفت: در این کتاب به مرثیه نیز پرداخته شده است اما این کتاب جدی گرفته نشد.

وی در ادامه افزود: طی سال‌های اخیر شاعران در حوزه مرثیه‌ و نوحه‌سرایی کمتر وارد شدند و برخی از آن‌هایی که وارد شدند شناخت کمتری از شعر داشتند و بیشترین شناخت آن‌ها از موسیقی است. این شاعران برای ساختن مرثیه در حوزه شعر آیینی از موسیقی‌ پاپ و ترانه‌های مبتذل غیر بومی بیشتر استفاده کردند و شاعرانی که در این مسیر خون دل خورده‌اند کنار گذاشته شدند.

واقع‌طلب با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری طی دیدار با شاعران در ماه رمضان گفت: محتوای فرمایشات ایشان این بود که مسئولین و کسانی که داعیه شعرمداری دارند نباید شاعران مطرح را کنار بگذارند و کسانی را مطرح کنند که دستی در شعر ندارند و اگر شعر می‌گویند چندان شعر قوی و قانع‌کننده‌ای نیست.

او افزود: شاعرانی را که در این حوزه زحمات زیادی کشیده‌اند منزوی کرده و به نوعی کنار گذاشته‌اند و این مقوله سبب آسیب‌ به شعر آیینی شده است.[ شنبه 08 آبان 1395 ] [ 17:11 ] [ ]