close
تبلیغات در اینترنت
جای‌ خالی‌ای که احساس می‌شود

جای‌ خالی‌ای که احساس می‌شود

جای‌ خالی‌ای که احساس می‌شود

 

نت موسیقی

او تنها یکی از افرادی است که برحسب اتفاق، یک ساز ایرانی دلش را برده و مصمم شده به ایران بیاید و نوازندگی سازهای ایرانی را یاد بگیرد. او تنها یکی از معدود افرادی است که پس از آموختن موسیقی در ایران، مصمم و هدف‌دار شده تا سفیری شود و فرهنگ «زیبا»ی ایرانی را به کشورش معرفی کند.

«کازونه ایواساکی» جوانی ژاپنی است که با شنیدن نوای سنتور به آن دل سپرد و برای فراگیری بیشتر موسیقی ایرانی به کشور ما آمد؛ اما با وجود چنین افرادی، اکنون کسی نمی‌تواند انکار کند که جای خالی هنرجویان خارجی در ایران حس می‌شود. در این‌باره خبرنگار ایسنا به سراغ برخی اساتید حوزه موسیقی رفت و با آن‌ها گفت‌وگو کرد. البته که محاسن جذب افراد خارجی نسبت به فرهنگ ایرانی، بر کسی پوشیده نیست و چه بهتر که این جاذبه با یک زبان بین‌المللی یعنی موسیقی به‌وجود آید.

داریوش پیرنیکان - نوازنده و استاد دانشگاه - درباره این موضوع معتقد است: حضور دانشجویان خارجی در ایران برای تحصیل موسیقی، در حال حاضر خیلی کم و ضعیف است. سالی دو یا سه نفر و گاهی یک نفر برای تحصیل موسیقی به ایران می‌آیند.

او گفت: این افراد نیز به‌صورت شخصی به این کار علاقه‌مند شده‌اند. از سویی ما حد و حسابی برای پذیرش دانشجویان موسیقی خارجی در دانشگاه نداریم و ظرفیت خاصی را برای آن‌ها در نظر نگرفته‌ایم.

داریوش طلایی - نوازنده و استاد دانشگاه - نیز با اعتقاد به این‌که نمی‌توان گفت که دانشجویان خارجی زیادی به ایران جذب شده‌اند، نظر خود را این‌گونه بیان کرد: برای جذب دانشجوی خارجی باید بورسیه‌های دوجانبه‌ای در دنیا توسط دانشگاه‌های ایران وجود داشته باشد.

او ادامه داد: کشورهایی مانند فرانسه و ژاپن ساختارهایی برای ترویج و شناساندن فرهنگ و موسیقی خود دارند و به‌لحاظ وضعیت پذیرش دانشجو، کشورهای پذیرایی به‌شمار می‌آیند، اما ایران از این نظر سخت‌گیری‌هایی دارد. هنرجویان خارجی که برای تحصیل به ایران می‌آیند، یا در رشته‌هایی مانند موسیقی‌شناسی تحصیل کرده‌اند یا موسیقی‌دانانی هستند که از طریق‌های مختلف با  فرهنگ و موسیقی ایرانی آشنا شده‌اند. به این ترتیب، آن‌ها با هر شرایطی که هست، تحصیل می‌کنند.

پیرنیاکان معتقد است: موسیقی ایرانی پتانسیل‌های زیادی دارد. کشور هند خیلی جلوتر از ایران، موسیقی خود را به کل جهان نشان داده است. سالن‌های کنسرت آن‌ها در هر نقطه از دنیا، نه با هندی‌های مقیم کشورهای مختلف، بلکه با افرادی از ملیت‌های متفاوت پر می‌شود.[ شنبه 08 آبان 1395 ] [ 17:11 ] [ ]