close
تبلیغات در اینترنت
ماجرای ردپای شرکت ترکیه‌ای در آزمایشگاه البرز

ماجرای ردپای شرکت ترکیه‌ای در آزمایشگاه البرز

ماجرای ردپای شرکت ترکیه‌ای در آزمایشگاه البرز/ برنامه ویژه برای آزمایشگاه‌های تشخیص طبی

 

آزمایشگاه

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت ماجرای ورود یک شرکت ترکیه‌ای به آزمایشگاهی در استان البرز را تکذیب کرد و ضمن تشریح این موضوع گفت: ما برنامه داریم تا به سمت ایجاد شبکه آزمایشگاهی در کشور برویم که با تعرفه دولتی کار کرده و کیفیت آنها مناسب باشد.

دکتر سیامک سمیعی در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به برخی ابراز نگرانی‌ها درباره آزمایشگاهی در استان البرز که اعلام می‌شد به یک شرکت ترکیه‌ای واگذار شده است، گفت: اینکه برخی اعلام کرده‌اند این شرکت ترکیه‌ای است، صحت ندارد. این شرکت ایرانی است و در غیر این صورت اصلا نمی‌توانست وارد این قرارداد شود.

وی افزود: از طرفی شرکت‌هایی که در این زمینه طرف قرارداد می‌شوند، یکسری تعهدات و اختیارات دارند. بر این اساس یکی از تعهدات این شرکت، ایجاد یک آزمایشگاه مرکزی برای شبکه آزمایشگاهی البرز است که بر اساس قراداد برای ساخت آن سرمایه‌گذاری کرده، آن را تجهیز می‌کنند و دستگاه‌های مورد نیاز را از هر جایی که نیاز باشد، خریداری و بعد از آن آزمایشگاه فعال شده و در آن با تعرفه دولتی  ارائه خدمت می‌کند.

سمیعی با بیان اینکه در این مشارکت، شرکت سهم خودش را برداشته و سهم دولت و دانشگاه را هم می‌پردازد، ادامه داد: این اقدامات در مدت زمان مشخص، انجام می‌شود و در زمره روش‌هایی است که در کشور قانونی هستند. البته زمانی که قرارداد این شرکت با دولت به پایان رسید، آزمایشگاه را به دولت واگذار می‌کند.

وی با بیان اینکه این روش را زمانی به کار می‌بریم که منابع محدود است، گفت: به این ترتیب که یک شریک از بخش خصوصی انتخاب می‌کنیم که وظیفه ساخت، تجهیز و ارائه خدمت با تعرفه دولتی را تا زمانی که به سود مورد انتظار برسد، برعهده دارد و بعد هم آن را به دولت می‌دهد.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت با بیان اینکه از طرفی این آزمایشگاه در استان البرز هنوز در مرحله ساخته شدن است و ارائه خدمتی انجام نمی‌دهد، اظهار کرد: در تیر ماه مناقصه‌ای برگزار شد که این شرکت در مناقصه برنده شد و در حال حاضر هم در حال انجام تعهداتش است.

سمیعی بر ایرانی بودن شرکت مذکور تاکید کرد و گفت: البته شاید چون این شرکت تجهیزاتش را از مسیر ترکیه وارد کشور می‌کند، این شائبه ایجاد شده که شرکت مورد نظر ترکیه‌ای است. البته این شرکت با شرکتی در ترکیه که کارش تاسیس و تجهیز آزمایشگاه است، در ارتباط است.

وی با بیان اینکه باید پرسید که چرا این حساسیت‌ها ایجاد شده است، گفت: شاید دلیلش این است که برخی افراد در سطح استان البرز توقع داشتند که در مناقصه برنده شوند. البته اینکه می‌گویند شرکت ترکیه‌ای است به اصل اعتراض‌شان لطمه می‌زند؛ چرا که طبق اسناد این شرکت ایرانی است.[ شنبه 08 آبان 1395 ] [ 17:17 ] [ ]