close
تبلیغات در اینترنت
کشت برنج در حوزه آب‌ریز بختگان همچنان ادامه دارد

کشت برنج در حوزه آب‌ریز بختگان همچنان ادامه دارد

کشت برنج در حوزه آب‌ریز بختگان همچنان ادامه دارد

 

بختگان

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: همچنان شاهد هستیم که کماکان در برنامه‌های توسعه، برنامه‌ریزی‌ها براساس توسعه بخش کشاورزی شکل می‌گیرد و کشت برنج در حوزه آبریز بختگان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان فارس، حمزه ولوی در کارگاه یکروزه تحلیل ذیربطان تالاب بختگان که در راستای تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب بختگان برگزار شد، گفت: با توجه به بروز پدیده خشکسالی در کشور منابع ارزشمند آبی محدود شده و اگر این روند ادامه یابد، شاهد بحران و وضعیتی غیر قابل جبران خواهیم بود.

وی به برداشت بی‌رویه از آبهای زیرزمینی، حفر چاه‌های غیر مجاز و فقدان مدیریت صحیح منابع آبی به عنوان عوامل تاثیرگذار بر این بحران اشاره و اضافه کرد: امروز دیگر زمان آگاهی و مشارکت متخصصان، مسئولان، کشاورزان و همه مردم برای جبران این وضعیت فرا رسیده است.

ولوی ادامه داد: در استانی مثل فارس که در بیست سال گذشته محور اصلی توسعه کشاورزی بوده و داعیه مقام اول در تولید محصولات کشاورزی را دارد و معیشت مردم بر این اساس شکل گرفته، نمی‌توان به سادگی جبران خسارت و تغییرات را ایجاد کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: متاسفانه شاهدیم که با وجود آگاه شدن مسئولان و کشاورزان از وضعیت اسفبار محدود شدن منابع آبی، همچنان برداشت‌ها ادامه دارد، در حالی که همه پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که با این رویه تا 5 سال آینده همه منابع آبی را از دست خواهیم داد .همچنان شاهدیم که کماکان در برنامه‌های توسعه، برنامه‌ریزی‌ها بر اساس توسعه بخش کشاورزی شکل می‌گیرد و کشت برنج  در حوزه بختگان  ادامه دارد.

وی با بیان این مطلب که ارتزاق مردم از طریق کشاورزی در معرض خطر جدی قرار دارد، گفت: در این شرایط کشاورزی به هیچ عنوان قابل دوام نیست.

ولوی به ساخت و ساز غیر اصولی سدها هم اشاره و ضمن ارائه گزارشی از روند تشکیل  و اجرای برنامه مدیریت یکپارچه تالاب بختگان، گفت: این طرح از زمان سفر معاون رئیس جمهور و بازدید ایشان از تالاب‌های استان در سال 93 مطرح شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس گفت: 10 درصد اعتبار این طرح در سال 94 تخصیص داده شد که با این اعتبار دو برنامه شامل سند برنامه مدیریت و جمع آوری اطلاعات پایه حوزه آبریز بختگان، پیگیری شد و امید است که با مشارکت آگاهانه همه مسئولان، جوامع محلی و ذینفعان شاهد احیای تالاب بختگان باشیم.[ جمعه 08 آبان 1394 ] [ 17:30 ] [ ]