close
تبلیغات در اینترنت
روابط قضایی ایران و عراق به ارتقای سطح تعاملات سیاسی دو کشور می‌انجامد

روابط قضایی ایران و عراق به ارتقای سطح تعاملات سیاسی دو کشور می‌انجامد

روابط قضایی ایران و عراق به ارتقای سطح تعاملات سیاسی دو کشور می‌انجامد

 

سومین روز سفر رییس قوه قضاییه به استان مازندران

رییس قوه قضاییه گفت: روابط حقوقی و قضایی ایران و عراق می‌تواند به ارتقای سطح تعاملات سیاسی دو کشور بینجامد.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله آملی‌لاریجانی که از روز گذشته به منظور سفری چند روزه به کشور عراق سفر کرده است، پیش از ظهر امروز در نشست خبری که پس از دیدار هیات قضایی دو کشور و به همراه همتای عراقی وی برگزار شد، اظهار کرد: روابط حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی ایران و عراق می‌تواند به ارتقای سطح تعاملات سیاسی دو کشور بینجامد.

وی تصریح کرد: طبیعی است که از منظر غربی‌ها تروریسم معنای متفاوتی دارد؛ اما از منظر کشورهای منطقه و عراق معنی تروریسم واضح است. نمی‌شود برخی افراد از کشورهای دیگر به عراق و سوریه بیایند و بجنگند. این مصداق تروریسم است و این موارد را کشورهای منطقه مصداق بارز تروریسم می‌دانند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه آمریکایی‌ها اما تعریف دیگری از تروریسم دارند، اظهار کرد: در حال حاضر در عراق تروریست‌ها حضور دارند و اگر دفاع‌های ناصحیح از تروریست‌ها نباشد، حقیقت بزودی کشف خواهد شد.

آملی لاریجانی با اشاره به این مطلب که جمهوری اسلامی ایران حمایت کامل و قاطع خود را از جمهوری عراق اعلام می‌کند، ادامه داد: ان شاء‌الله در مبارزه با تروریسم ، پیروزی از آن ملت عراق می‌شود.

رئیس دستگاه قضای جمهوری اسلامی ایران در تبیین اهداف این سفر تصریح کرد: هدف اصلی این سفر تقارب اهداف مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق است، در این سفر درباره موضوعاتی از قبیل مسائل حقوقی و قضایی بین دو کشور بحث‌هایی صورت گرفت.

آملی لاریجانی ادامه داد: همچنین در این سفر توافقاتی که طرفین پیش از این در جمهوری اسلامی ایران صورت داده بودند، مورد پیگیری قرار گرفت و بر اجرای مصوبات توافق‌نامه‌های چهارگانه که بین دو کشور در ایران امضا شده بود، تاکید شد. توافق‌نامه‌های امضا شده قبلی بین دو کشور،توافق‌نامه‌های بسیار مهمی هستند که در زمینه انتقال محکومان و استرداد مجرمان، معاضدت قضایی در امور شخصی و مدنی و معاضدت قضایی در امور جزایی و کشوری منعقد شده‌اند.

رئیس دستگاه قضای جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: تبادل‌های صورت گرفته بین دو کشور، تبادل‌های بسیار مهمی هستند که اگر ظرفیت‌های آنها فعلیت پیدا کند، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران افزود: ما بر اجرایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها تاکید کردیم و طرف عراقی نیز همانند جمهوری اسلامی ایران خواستار اجرایی شدن این تفاهم‌نامه‌ها بود.[ یکشنبه 09 آبان 1395 ] [ 13:20 ] [ ]