close
تبلیغات در اینترنت
تسلط پیشمرگ‌ها بر شهر بعشیقه

تسلط پیشمرگ‌ها بر شهر بعشیقه

تسلط پیشمرگ‌ها بر شهر بعشیقه/داعش در موصل از گاز خردل استفاده کرده است

 

پیشمرگ‌ها

همزمان با کاهش شدت درگیری‌ها در شرق موصل، یک مسئول امنیتی کرد اعلام کرد، داعش در درگیری‌های شهر موصل از گاز خردل و کلر استفاده کرده است. این در حالی است که پیشمرگ‌ها امروز (دوشنبه) از کنترل خود بر شهر بعشیقه خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، منابع عراقی می‌گویند، پس از تصمیم ارتش عراق برای بازگشت به منطقه گوگجلی و تمرکز بر آن و مصون کردن خطوط مقدم خود از شدت درگیری‌ها در محور شرقی موصل کاسته شده است.

درگیری‌های شدیدی میان نیروهای عراقی و داعش در مرزهای منطقه رادیو و تلویزیون دولتی عراق در شرق موصل رخ داد و این نیروها کنترل این منطقه را در دست گرفتند.

به گفته رقیب الساعدی، یکی از افسران نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم عراق این نیروها با احتیاط شدید به سمت محله‌های شرقی شهر موصل پیش می‌روند چرا که داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و بر تک تیراندازه، بمب‌ها و خودروی بمب‌گذاری شده متمرکز است.

در محور شمالی نیز نیروهای ارتش عراق توانستند از منطقه الشلالات بگذرند و وارد مناطق الساده و بعویزه شوند. این دو روستا مستقیما به محله‌های اولیه شهر موصل از محور شمالی چسبیده‌اند.

 در محور جنوب‌ رائد شوکت، فرمانده پلیس فدرال اعلام کرد که پاکسازی حمام العلیل در جنوب موصل کامل شده و نیروهای عراقی بر تاسیسات نفتی و ساختمان‌های مهم کنترل کامل دارند.

از سوی دیگر مسرور بارزانی، پسر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و یکی از مسئولان امنیتی این اقلیم پیش بینی کرد که داعش در مرحله آتی مقاومت شدیدتری از خود نشان دهد.

وی گفت که داعش از گاز خردل در حملاتش استفاده کرده است.

در همین راستا نجم عبدالله الجبوری، فرمانده عملیات نینوا اعلام کرد که از آغاز نبرد موصل تاکنون بیش از ۲۰۰۰ داعشی از جمله سرکرده‌های مهم و برجسته این گروه کشته شده‌اند.

این در حالی است که المیادین گزارش داد که بیش از ۴۰۰ تروریست در شرق موصل کشته شده‌اند.

وی گفت که جنگنده‌های ائتلاف آمریکا و ارتش عراق نقش مهمی در نابودی زیرساخت داعش، انبارهای مهمات و تجهیزات این گروه داشتند. بالگردهای آپاچی نیز وارد جنگ در ساحل چپ (کرانه شرقی رود فرات) و تعدادی دیگر از محورها شدند.

الجبوری گفت: داعشی‌ها تنها به حملات انتحاری، کار گذاشتن بمب، تک تیراندازها و مخفی شدن در میان غیرنظامیان متوسل می‌شوند. براساس اطلاعات ما تروریست‌های داعش به طور دسته جمعی فرار کرده‌اند.

ارتش عراق همچنین در ادامه پیشروی‌های خود کنترل مسیر موصل - کرکوک از محور جنوب شرقی این استان را در دست گرفت. نیروهای عراقی از سمت جدیده المفتی که مسیری مهم در بخش نظامی است این پیشروی را محقق کردند.

به گفته منابع عراقی ارتش همچنان به پیشروی در ساحل چپ و نفوذ در داخل محله الانتصار ادامه داده و مسیرها را از وجود داعشی‌ها پاکسازی می‌کند.

به گفته این منابع، نیروهای مبارزه با تروریسم وارد ساحل چپ شده و مناطق الکرامه، الملایین، شقق الخضرا، محله الزهرا، کرکوکلی، عدن و الذهبی را محاصره کرده‌اند.[ دوشنبه 17 آبان 1395 ] [ 21:58 ] [ ]